18 Kasım 2015 Çarşamba

Spor haberciliğinde uzmanlaşma önemli

18 Kasım 2015 Çarşamba
Spor siteleri, internette en çok ziyaret edilen siteler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Sporun farklı branşları ile ilgilenen milyonlarca internet kullanıcısı spor siteleri ve haber portallarının spor kategorileri aracılığı ile güncel gelişmeleri takip ediyor.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de en çok takip edilen spor branşı futbol. Futbol tutkunları son  gelişmeleri, transfer haberlerini, maç sonuçlarını, kulüp haberleri hakkında bilgileri sürekli takip etme ihtiyacı duyuyor. Bu noktada ilgi çekici, farklı bakış açıları ve analizler sonucu oluşturulmuş içerikler daha çok okunuyor.

Türkiye'de spor yayıncılığı alanında uzmanlaşmış çok fazla nitelikli site yok. Genelde spor haberciliği gazetelerin spor kategorileri ve birkaç büyük spor haberleri sitesi aracılığı ile yapılıyor. Bu noktada farklı branşlarda kaliteli içerik barındıran spor sitelerine ihtiyacın olduğunu söyleyebilirim.

Spor haberciliği öyle hafife alınacak bir iş değil. Gerçekten ciddi anlamda emek ve zaman gerektiren bir iş. Güncel gelişmeleri iyi analiz etmeyi, yorumlamayı, okuyuculara farklı bakış açıları ile sunmayı gerektiriyor. İrili ufaklı birçok spor sitesi olsa da en çok ziyaret edilenler belli.

Spor haberciliğinde de süreklilik, hızlı haber sunma ve özel haber yakalama çok önemli. Her haber sitesinden spor haberi okunmuyor. Ayrı bir uzmanlık gerektiriyor. Spor branşlarında donanımlı olan editörler ile yola koyulan siteler bir adım daha öne çıkıyor.

Spor branşları ile yakından ilgilenmeyen kişiler tarafından hazırlanan ve yönetilen sitelerin geleceği maalesef yok. Habercilik ilkelerine göre yayıncılık yapmak, ajanslardan ve muhabirlerden gelen haberleri iyi işlemek önemli. Aksi takdirde okuyucu kazanmak, uzun soluklu yayıncılık hayal.

Branşlara yönelik haber üreten spor portalları daha etkili

Genel içerikli spor sitelerinden ziyaret branşlara yönelik içerik üreten sitelerin daha etkili olduğu bir gerçek. Bu aşamada en çok göze çarpanlar futbol siteleri. Futbol en popüler spor branşı olduğu için futbola dair haberler her zaman ciddi anlamda okunabiliyor. Büyük gazeteler ve haber siteleri bile daha fazla okuyucu kazanmak için futbol haberlerinden ciddi anlamda besleniyor.

Sadece maç sonucu, takım kadroları, maç hazırlıkları ile ilgili haberler sunan siteler okuyucular için günümüz yayıncılık dünyasında yetersiz kalıyor. Türkiye'de futbol tutkunları detay haber, analiz, köşe yazısı, karşılaştırma ve tahmine dayalı futbol haberlerini okumayı çok seviyor.

Futbol haberleri okumak için genelde sadece futbol alanına yönelmiş siteleri ziyaret ediyorum. Fırsat buldukça futbol ile ilgili güncel haberler ve son dakika transfer haberleri için  www.futbolarena.com sitesini takip ediyorum.

Futbolda son gelimeler, son dakika transfer haberleri, yabancı liglerden haberleri gözü yormayan tasarım eşliğinde kolayca okuyabiliyorum. Uzun ve sıkıcı ifadelercen uzak hazırlanan içerikleri okumak ayrı bir keyif katıyor. Sitedeki analiz ve özel haberleri oldukça başarılı buluyorum.

Futbol haberlerini takip edebileceğiniz kaliteli bir futbol portalı arıyorsanız daha fazla futbol coşkusu için Türkiye'nin en iyi futbol haberleri sitesi  www.futbolarena.com'u tavsiye edebilirim. Özel haberler ve futbol analizleri hoşunuza gidecek.


Bilgi paylaştıkça güzel, paylaşır mısınız?


3 yorum:

 1. Teşekkürler spor dünyası hakkında bilgi verdiğiniz ve konuyu gündeme getirdiğiniz için. Dediğiniz gibi çoğu spor sitesi kopyala yapıştır yapıyor ve özgünlük, kaliteli paylaşımlar gölgede kalıyor. Şahsım olarak sporu holiganizm noktasından alıp sadece bir oyun gibi gören mantıkla her hafta yazılar yazıyorum blog sitemde. Bu konuda da hatırı sayılır bir çevrem ve takipçim var. 4 yılı aşkın süredir kaliteli ve özgün içerik adına hem yurtiçi hem de fazlasıyla yurtdışı sitelerinden kaynaklar bularak ve araştırarak yazdığım siteme sizleri de beklerim... www.serdarilefutbol.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Futbol blogu yazarlığı konusundaki çalışmalarınızı fırsat buldukça takip ediyorum. Spor dünyası ile ilgili nitelikli bloglara ve sitelere ihtiyaç var. Kopyala-yapıştır mantığı ila hareket etmek fayda sağlamaz. Özgün ve farklı bakış açısı ile hazırlanmış içerikler daha fazla kişiye ulaşabilir. Başarılarınızın devamını diliyorum.

   Sil
 2. Ellerinize sağlık. Spor haberciliği son dönemde popüler oldu. Çünkü ülkede siyaset ve futbol her zaman ilgi çeker. Son dönemde açılan web sitelerinin de büyük bir potansiyeli olduğunu görebiliyorum. Futbol Arena da takip ettiğim sitelerden birisi.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Medya İstasyonu - Blog Yazarlığı, İçerik Pazarlama, Tanıtım Yazısı, Blog açmak, Haber Sitesi Kurmak Haber Sitesi kurmak ·