26 Mart 2018 Pazartesi

İnternet yayıncılığında başarılı olmanın sırları

26 Mart 2018 Pazartesi
İnternet yayıncılığı, son yıllarda birçok kişinin en çok ilgi gösterdiği alanların başında geliyor. Blog açmak, haber sitesi açmak, forum sitesi kurmak sıkça tercih edilen internet yayıncılığı türlerinden. Sosyal medya kullanımın yaygınlaşması ile birlikte Instagram, Twitter, Facebook, YouTube gibi platformlar da internet yayıncılığında önemli fırsatlar sunmaya başladı.

İnternet yayıncılığı yapmak istiyorum diyenlere tavsiyeler

Öncelikle hangi alana yöneleceğinizi belirleyin. İnternet yayıncılığında belli alanlara yönelmek ve içerik üretmek başarılı olmada çok önemli. Genel anlamda internet yayıncılığı ile günümüzde başarı elde etmek giderek zorlaşıyor. Yöneleceğiniz alanı seçerken kendi ilgi alanlarınızı, hobilerinizi de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Hangi mecrada var olacaksınız? Blog mu açacaksınız? Forum sitesi mi kuracaksınız yoksa bir YouTube kanalı mı açacaksınız? Her mecranın dinamikleri farklı. Yöneleceğiniz alanı iyi belirlemeniz önemli. Üreteceğiniz içerikleri video ile hedef kitleye sunmak istiyorsanız bir YouTube kanalı kurmanız daha faydalı olacak. Hangi mecrada olursanız olun sosyal medyayı trafik kazanmak amaçlı mutlaka kullanın.

Başarılı içerik üreticilerini ve internet yayıncılarını mutlaka takip edin. Neler paylaşıyorlar? Hangi mecralarda aktifler? Ne zaman ve ne tür içerik paylaşıyorlar? Buna göre kendinize bir takvim oluşturabilirsiniz.


Kullanacağınız içerik dilini iyi seçin. Samimi bir şekilde kaleme alınmış içerikler resmi olanlara göre her zaman daha fazla ilgi çekiyor. Kullanıcılar resmi ifadeleri sevmiyor. Bu yüzden doğallığı odak noktanıza koymalısınız. Başarılı olmak için bu şart.

Çalışmalarınızı ölçümleyin. İnternet yayıncılığının geleneksel yayıncılığa göre en önemli avantajlarından biri de sonuçların detaylı bir şekilde ölçümlenebilmesi. Sonuçları ölçümleyerek içerik kalitenizi artırabilir, daha fazla okuyucuya ulaşabilir ve yeni içerik takvimi oluşturabilirsiniz.

İnternet yayıncılığı salt para kazanmak amacıyla yapılmamalı. Maalesef birçok kişi bu durum yüzünden başarılı olamıyor. Eğer kaliteli bir yayın oluşturmak istiyorsanız para kazanmayı odak noktanızdan bir süre uzak tutmanızda fayda var. İşler yoluna girince reklam verenler size zaten ulaşmaya başlayacak. Gelir modeli olarak banner reklam, satış ortaklığı, tanıtım yazısı yayınlama, Adsense reklamları yayınlama gibi çeşitli gelir modellerini deneyebilirsiniz.

Kendinizi daima motive edin. İyi bir çalışma alanı oluşturun. Bu home office ya da sakin bir cafe olabilir. Nerede kendinizi iyi hissedeceksiniz orada içerik üretin.

Kendinizi sürekli geliştirin. Farklı yayınları takip edin, yazılanları okuyun. Bir kaynağa bağlı kalmayın. İnternetten para kazanma, sosyal medya, satış ortaklığı gibi konularda alternatif içerikler okumak için www.onlinemedyahocam.com adresine göz atabilirsiniz.
Bilgi paylaştıkça güzel, paylaşır mısınız?


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Medya İstasyonu - Blog Yazarlığı, İçerik Pazarlama, Tanıtım Yazısı, Blog açmak, Haber Sitesi Kurmak Haber Sitesi kurmak ·