5 Haziran 2013 Çarşamba

Sosyal medyanın sorunları artabilir

5 Haziran 2013 Çarşamba
Gezi Parkı' ile ilgili yaşanan gerilim, polisin orantısız müdahalesi sosyal medyada yalan bilgi ve fotoğraflarla büyük bir provokasyona dönüştü. Bilgiye ulaşmada büyük kolaylıklar sağlayan sosyal medya araçlarının doğru kullanıldığında yararlı, yanlış kullanıldığında ise istenmeyen olayların ortaya çıktığına hepimiz şahit olduk. Son günlerde yaşanan olaylar bunun açık bir göstergesi.

Özel bir durumda hemen bilgi sahibi olmak isteyenler, internet ortamında aşırı bilgiyle karşılaşarak hangi kaynaktan ve hangi bilgiden yararlanacakları konusunda ciddi sorunlar yaşıyor. Gezi Parkı olayları hakkında sosyal medyada yazılanlar, paylaşılan fotoğraflar çok vahim boyutlara ulaştı. Elinde akıllı telefonu olan herkes bir şeyler yazdı. Bir dakikada atılan tweetlerin haddi hesabı yok.

Kontrolsüz bir ortamda paylaşılan içerikler her türlü manipülasyonu da beraberinde getiriyor. Özgürlükçü bir ortam denilerek ağıza ve akla gelen herşeyin paylaşılmasını doğru bulmuyorum. Bireyler sosyal medyada paylaşımda bulunmadan önce paylaşacakları içerikleri kendi süzgeçlerinden geçirmeli. Aksi takdirde telafisi olmayacak olaylar ile karşılaşılabilir.

Çeşitli sosyal paylaşım ağları üzerinden sahte isimlerle oluşturulan profiller aracılığıyla çeşitli isimlerde sayfalar oluşturularak basın açıklaması ve yürüyüş tarzında etkinlikler düzenlemeye çalışılıyor. Bu sözde etkinliklere zincirleme olarak paylaşım ağı üzerinde kayıtlı binlerce kişiye davetler gönderiliyor.

İnternet bilinci yeterince gelişmemiş kişiler bu tür paylaşımlara rağbet ediyor ve yayılmasına aracılık ediyor. Bu durum, birtakım sosyal olayların yaşanmasına neden oluyor. İnternet ortamında paylaşımı yapılan basın açıklaması ve yürüyüş duyurularına temkinli yaklaşılmalı duyuruyu yapanın kimliğinden şüphe ediliyorsa itibar edilmemeli. Sosyal medyanın kontrolsüz ve özdenetimsiz kullanımı sorunları daha da artıracak. Gelecekte sosyal medyanın daha sorunlu bir yapıya bürünmesinin kaçınılmaz olacağını düşünüyorum.

Sosyal medya kullanımında karşılaşılan sorunlar

*Bilginin hızla ve kontrolsüz yayılması

*Bilginin hızla değersizleşmesi

*Bilginin hızlı kirlenmesi

*Paylaşılan fotoğrafların üzerine oynanılması

*Sahte hesapların açılması

*Sahte toplantı ve eylem içerikleri

*Manipülasyona açık olması

*Bilinçsiz kullanımı

*Özel hayatı genelleştirmesi

*Bağımlılık derecesinde kullanılması

*Alternatifsiz bir mecra olarak görülmesi

*Kişileri çift kişilikli yapması

*Kendisinden önceki geçmişi unutturmasıBilgi paylaştıkça güzel, paylaşır mısınız?


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Medya İstasyonu - Blog Yazarlığı, İçerik Pazarlama, Tanıtım Yazısı, Blog açmak, Haber Sitesi Kurmak Haber Sitesi kurmak ·